اوقات شرعی

 

24. بهمن 1395 - 19:44   |   کد مطلب: 23897
همواره توجه همه‌جانبه به توسعه و آبادانی روستاها پس از انقلاب به ویژه طی سال‌های اخیر یکی از مهمترین اولویت‌هایی بوده که امروزه یکی از ارمغان‌های آن تسریع روند مهاجرت‌های معکوسی است که رخ داده و در حال انجام است و اهالی روستاها مشتاقانه به دیار خود کوچ دوباره می‌کنند.
هیچ راه روستایی اسدآباد مسدود نبوده است

به گزارش صبح الوند به نقل از ايسنا ، منطقه همدان، اهمیت و توجه به زیرساخت‌های روستایی، خدمات مختلف آب، برق، تلفن، گاز و اینترنت، مسکن‌های مقاوم‌سازی شده، مبلمان روستایی، بهداشت و درمان، راه، اماکن آموزشی، فرهنگی و ورزشی از جمله مواردی است که طی سال‌های اخیر تغییرات بسیاری را در سطح روستاها ایجاد و حتی سبک زندگی روستایی را به شهری مبدل کرده است.

 

 

چندی پیش در فضای مجازی تصویری از وضعیت اسفناک راه روستای گوانله شهرستان اسدآباد منتشر شد که این امر ما را بر آن داشت تا نسبت به صحت و سقم این تصویر و وضعیت راه این روستا پیگیری کرده و با مسئولان ذیربط این امر پای صحبت بنشینیم.

 

 

بخشدار مرکزی شهرستان اسدآباد به خبرنگار ایسنا گفت: روستای گوانله واقع در ١٢ کیلومتری شهر اسدآباد و جزء بخش مرکزی شهرستان است که از روستاهای با جمعیت زیر ٢٠ خانوار محسوب می‌شود.

 

 

 

هاشم صوفی با اشاره به وجود ٨ تا ١١ خانوار در روستای گوانله اظهار کرد: برخی از این خانوارها پس از فصل زراعت و کشاورزی به شهر مهاجرت کرده و زمان فصل زراعت مجددا به این روستا بازمی‌گردند.

 

 

وی با اشاره به راه روستایی گوانله بیان کرد: این روستا فاقد راه آسفالته بوده اما زیرسازی راه روستا انجام شده و تردد خودرو و وسایل نقلیه در آن به راحتی انجام می‌گیرد و در این راستا نیز مشکلی وجود ندارد.

 

 

 

صوفی در رابطه با آسفالت راه روستایی گوانله عنوان کرد: در راستای آسفالت راه روستایی گوانله در حال حاضر اولویت با روستاهای با جمعیت بالای ٢٠ خانوار خواهد بود به طوریکه آسفالت راه ورودی ٢ روستای بخش مرکزی در صورت تخصیص اعتبار در سال آینده انجام می‌شود.

 

 

 

بخشدار مرکزی شهرستان اسدآباد با بیان اینکه روستای گوانله تنها دارای 2.5 کیلومتر راه شوسه است، تصریح کرد: در نزدیکی روستا خانه بهداشت هودرج وجود دارد که اهالی روستای گوانله برای درمان می‌توانند به این خانه بهداشت مراجعه کنند.

 

 

 

صوفی با بیان اینکه اهالی روستای گوانله برای حمل‌ونقل و رفت‌وآمد به شهر با طی کردن مسافتی کوتاه می‌توانند از سوار‌ های روستای همجوار استفاده کنند، خاطرنشان کرد: سند زیر ٢٠ خانوار بودن روستای گوانله تعلق نگرفتن شورا به این روستا در دوره چهارم شورا است.

 

 

وی در توضیح تصویر منتشر شده در فضای مجازی نیز عنوان کرد: این تصویر مربوط به راه روستای گوانله نبوده و در ٢٢ بهمن‌ماه هیچ مدرسه‌ای فعالیت نداشته که دخترکی کیف بر دوش عازم مدرسه باشد.

 

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر از ۶٩ روستای بخش مرکزی ۵ روستا با جمعیت زیر ٢٠ خانوار هستند، خاطرنشان کرد: فعلا اولویت با جاده‌های اصلی و گردنه اصلی و راه‌های روستایی با جمعیت بالای ٢٠ خانوار بوده و پس از این امر، آسفالت راه روستاهای زیر ٢٠ خانوار در صورت تخصیص اعتبار انجام خواهد گرفت.

 

 

صوفی مجموع راه‌های روستایی با جمعیت زیر ٢٠ خانوار بخش مرکزی اسدآباد را در مجموع ١٧ کیلومتر برشمرد و اظهار کرد: برای آسفالت راه این روستاها در حال رایزنی هستیم به طوریکه این تعداد روستا طی نامه‌ای برای پیگیری اخذ اعتبار ویژه به نماینده شهرستان در مجلس ارائه شده است که در صورت اخذ اعتبار ویژه از محلی خاص و تخصیص لازم در راستای آسفالت این ۵ روستا تا پایان سال آینده اقدام خواهد شد.

 

 

 

وی با بیان اینکه برای آسفالت این ۵ روستا به اعتباری افزون بر ۵ میلیارد تومان نیاز خواهد بود، اضافه کرد: با وجود شوسه و شنی بودن راه‌های ۵ روستای زیر ٢٠ خانوار بخش مرکزی در زمان بارش برف نسبت به برف‌روبی راه این روستاها توسط اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اقدام می‌شود و تردد در این راه‌ها کاملا در حال حاضر عادی است.

 

 

صوفی خاطرنشان کرد: طی بارش‌های سنگین برف در هفته‌های اخیر در شهرستان اسدآباد بلافاصله با همکاری و وارد عمل شدن کمیته بحران شهرستان و راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و بخشداری عبور و مرور کلیه راه‌های روستایی بخش مرکزی ظرف ٢۴ ساعت تا ۴٨ ساعت بازگشایی شد که این امر در استان همدان بی‌سابقه بود.

 

 

وی افزود: طی بارش‌های ٢١ و ٢٢ بهمن نیز بلافاصله به وضعیت عبور و مرور راه‌های روستایی با همکاری ستاد بحران شهرستان و دیگر دستگاه‌های ذیربط  رسیدگی شده و هیچ مورد راه روستایی مسدود شده به واسطه بارندگی‌ها با نظارت‌های لازم و ارائه خدمات راهداری وجود نداشته است.

 

 

 

صوفی تصریح کرد: مشکلات دیگر روستای گوانله در خردادماه امسال طی نشستی در روستا با رؤسای اداره برق، آبفار، مرکز بهداشت، جهادکشاورزی و اداره راه و شهرسازی پیگیری شد و تا کنون برخی از این مشکلات نیز مرتفع شده و برخی نیز در دست پیگیری هستند.

 

 

 

وی با اشاره به اینکه حل مشکل نصب ترانس برق، روشنایی و آب شرب از مواردی بود که در این نشست مرتفع شد، عنوان کرد: مردم ولی‌نعمتان مسئولان هستند و ارائه خدمات مختلف در سطح روستاها یکی از مهمترین وظایف مسئولان به روستائیان است.

 

 

 

وی ادامه داد: با عزمی راسخ و پاشنه کشیده با سرلوحه قرار دادن شعار سال مبنی بر اقدام و عمل، مرتفع کردن مشکلات روستائیان کم جمعیت زیر ٢٠ خانوار را در راستای مهاجرت معکوس در برنامه خود قرار داده‌ایم.

 

 

 

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان اسدآباد نیز گفت: طی بارش‌های سنگین برف در هفته‌های اخیر و نیز در روز ٢٢ بهمن نسبت به برف‌روبی کلیه راه‌های روستایی برای تردد روستائیان اقدام شده است و موردی از مسدود بودن راه روستایی نداشته‌ایم.

 

 

ساسان رستمی با اشاره به شنی بودن راه روستایی گوانله خاطرنشان کرد: در ساعات اولیه راه روستایی این روستا نیز به کمک همکاران راهداری برف‌روبی شده و در صورت نیاز هر لحظه و هر زمان دیگر که نیاز به برف‌روبی مجدد باشد، اقدام خواهد شد.

 

 

رستمی اضافه کرد: همکاران علاوه بر برف‌روبی راه‌ها و جاده‌های حوزه استحفاظی شهرستان نظارت لازم را نیز به راه‌های روستایی داشته و دارند.

 

 

وی با بیان اینکه پرسنل حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان با توجه به بارندگی‌ها در حال آماده‌باش و ارائه خدمات هستند، عنوان کرد: شهرستان اسدآباد دارای ۴ راهدارخانه در مرکز اداره، گردنه، کلیایی و چهاردولی است که کلیه پرسنل در این راهدارخانه‌ها در راستای ارائه خدمات مستقر هستند.

 

 

دبیر ستاد حوادث شهرستان اسدآباد نیز اظهار کرد: طی بارش‌های برف در سطح شهرستان نظارت کافی به راه‌های شوسه در کنار مابقی راه‌ها وجود داشته و در آن واحد نسبت به بازگشایی این راه‌ها در صورت مسدود شدن اقدام شده است.

 

 

فریدون شیری خاطرنشان کرد: شب گذشته نیز با وجود عدم بارندگی‌ها شخصا به عنوان دبیر حوادث از راه روستای گوانله بازدید لازم برای اطمینان‌خاطر در رابطه با امکان تردد آسان وسایط نقلیه انجام شد.

 

 

سرپرست اداره راه و شهرسازی شهرستان اسدآباد نیز از وجود ١١ راه روستایی آسفالت نشده در این شهرستان خبر داد و گفت: اکثریت این روستاها دارای جمعیت زیر ٢٠ خانوار هستند.

 

 

 

جواد کرمی با اشاره به شوسه بودن راه‌های این تعداد روستای آسفالت نشده، افزود: در سال قبل برای ۴ روستای قراکند، قمشانه، گدارپهن و چهارچشمه قرارداد آسفالت راه روستایی بسته شده و پیمانکار پروژه آماده به‌کار است که به علت عدم تخصیص اعتبار طرح فوق فعلا وارد فاز عملیاتی نشده است.

 

 

وی با اشاره به اخذ اعتبار ویژه و لازم برای ١١ روستای شهرستان از طریق نماینده شهرستان اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با رایزنی‌ها بیان کرد: در صورت اخذ اعتبار ویژه و تخصیص اعتبار به عنوان دستگاه اجرایی نسبت به آسفالت این تعداد راه روستایی آسفالت نشده شهرستان نیز اقدام خواهد شد.

 

 

 

کرمی خاطرنشان کرد: آسفالت راه روستای گوانله منتظر تخصیص اعتبارات ویژه است که با مشخص شدن تکلیف ۴ روستا قرارداد بسته شده مابقی روستاها نیز به ترتیب اولویت آسفالت خواهند شد.

 

 

وی اضافه کرد: با وجود شوسه بودن راه این تعداد روستا، در زمان بارندگی‌ها نسبت به وضعیت راه روستاها همکاران راهداری نظارت لازم را دارند.

 

انتهاي پيام

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان