اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

2. دى 1399 - 8:37   |   کد مطلب: 34476
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان گفت: اعتقادی به سرمایه‌گذاری در همدان وجود ندارد یا اینکه بسیار ضعیف و کم اهمیت است.
اعتقادی به سرمایه‌گذاری در همدان وجود ندارد

به گزارش صبح الوند، حسین قراباغی در جلسه کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا که با حضور هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه در استان همدان به سرمایه گذاری اهمیتی قائل نمی شود؛ به گونه‌ای که حتی تشکیل سازمان سرمایه‌گذاری در شهرداری تنها در حد رفع تکلیف بوده است، زیرا این سازمان به  ۳۲ نفر نیروی کار نیاز دارد؛ در حالی که هم اکنون تنها با 5 نیروی انسانی اداره می‌شود که نشان‌دهنده بی‌توجهی و بی‌اعتقادی به سرمایه‌گذاری است.
قراباغی با اشاره به تدوین سیاست‌های بودجه‌ای کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا، بیان کرد: همانگونه که پروژه ها به پیوست فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیاز دارند، ضروری است در تدوین بودجه نیز به این پروژه ها توجه شود.
وی همچنین با اشاره به نامگذاری یکی از معابر شهر بم به نام همدان، و افزود: بزرگترین بلوار جدید شهر تاریخی بم به نام «همدان» و متعاقب آن نیز در همدان بلوار الوند به نام «بم» نامگذاری شد که این اقدام در راستای خواهرخواندگی این دو شهر بوده است.
به گفته رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان؛ خواهرخواندگی شهرهای بم و همدان تنها در حد قرارداد، شعار و کار تبلیغاتی باقی نماند و هم اکنون به سرانجام رسیده است .
قراباغی در ادامه با اشاره به فعالیت انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان در راستای معرفی همدان در سطح کشور، گفت: با توجه به اقدامات و تلاش این انجمن شاهد تغییر و تحولات ملموسی در حوزه گردشگری استان هستیم.
وی، برگزاری انجمن صنفی راهنمایان گردشگری به صورت ویدئوکنفرانس طی یک سال اخیر در راستای پیگیری و رفع مشکلات حوزه گردشگری استان را ارزشمند دانست و اظهار کرد: پیگیری‌های این صنف نشان‌دهنده پویا بودن آن بوده و اقدام انجمن، قابل قدردانی است.
* مولوی: حمایت از سرمایه گذار در همدان فقط در حد شعار است
نایب رئیس شورای شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه متاسفانه در استان همدان سرمایه گذاری ها به دلایل مختلف و بی منطق رد یا ابطال می‌شوند گفت: موانع سرمایه‌گذاری در همدان مانع پیشرفت و توسعه پایدار استان شده است.
ابراهیم مولوی با بیان اینکه هنوز موضوع جذب سرمایه گذار در استان جدی گرفته نشده است و سرمایه گذاران در بورکراسی اداری سرگردانند، افزود: اینکه جواب استعلام سرمایه‌گذار بیش از چندین ماه یا بیش از یک سال به طول انجامد، بی توجهی به مقوله اشتغال و رونق اقتصادی استان را نشان می دهد.
مولوی با بیان اینکه همدان استان صنعتی نیست، افزود: ایجاد اشتغال در این استان به راحتی مقدور نیست، بنابراین نباید اجازه اخلال در مسیر سرمایه‌گذاری داده شود چرا که سرمایه‌گذاری موتور محرکه توسعه‌پایدار است.
وی با اشاره به اینکه هدف ما در حمایت از سرمایه‌گذار، دور کردن دغدغه از خانواده‌ها و ایجاد امید در جوانان تحصیل کرده با رونق اشتغال است، گفت: متاسفانه در استان همدان حمایت و تکریم سرمایه‌‌گذار در حد شعار باقی است.
وی داشتن تفکر و نگاه توسعه‌ای را از عوامل تحقق رونق اقتصادی برشمرد و اضافه کرد: دستگاه های مرتبط ‌با حمایت و جذب سرمایه‌گذار باید به این بیندیشند که آرامش جامعه در موقعیت و نقش دادن به انسان‌ها حاصل می‌شود و این زمانی محقق می شود که کارآفرینان و سرمایه‌‍‌گذاران به عنوان فعالان اقتصادی جامعه مورد توجه و حمایت واقعی قرار گیرند و برای تحقق امر سرمایه‌گذاری خط vip  ایجاد شود.
وی اضافه کرد: مسولین در همدان تنها شعار دفاع از سرمایه گذار می‌دهند و در عمل چیزی دیده نمی شود به گونه ای که متاسفانه بدون گفتگو و شنیدن سخنان سرمایه‌گذاران این فعالان اقتصادی را رد کرده  و اجازه سرمایه‌گذاری در استان به آنها داده نمی شود که نمونه‌های زیادی از این گونه سرمایه‌گذاران که از همدان فراری داده شده‌اند قابل بیان است.
* سلماسی: لزوم برنامه‌ریزی دقیق در اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی شهرداری در اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری، گفت: در صورت تخصیص بسته‌های تشویقی به سرمایه‌گذاران باید پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نیز مد نظر قرار گیرد .
رضوان سلماسی با انتقاد از اینکه متاسفانه آسیب‌های بعضی از پروژه‌ها بعد از اجرا مشخص می‌شود، یادآور شد: با توجه به اینکه تخفیفات و تسهیلات ارائه شده به سرمایه‌گذاران و اجرای پروژه‌ها از حق عامه مردم تامین می‌شود لازم است مطالعات دقیق و مناسبی قبل از آغاز پروژه انجام شود.
سلماسی به ظرفیت‌های تاثیرگذار گردشگری استان به ویژه شهر همدان در جذب گردشگران و سرمایه‌گذاران اشاره کرد و افزود: با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب می‌توانیم میزبان میهمانان و گردشگران استان‌های همجوار باشیم چرا که اصلاح نگاه مدیریتی و توجه به حوزه گردشگری، رونق و توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
* ضیایی‌مهر: همبستگی بین ادارات برای حوزه گردشگری وجود ندارد
 رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان همدان هم در این جلسه به بیان مشکلات حوزه گردشگری پرداخت و گفت: متاسفانه به کارگیری مدیران متخصص در حوزه تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باعث بی ‌توجهی و آسیب به این حوزه شده است.
مهرداد ضیائی مهر با اشاره به شرایط کنونی با شیوع ویروس کرونا و آسیب های آن به حوزه گردشگری، اظهار کرد: درکمتر استانی برنامه‌ای برای پساکرونا برای رفع مشکلات و دغدغه‌های حوزه گردشگری تدوین شده است و استان همدان نیز از این موضوع مستثنی نیست.
ضیایی مهر با بیان اینکه هیچ گونه همبستگی بین ادارات استان برای اقدامات حوزه گردشگری وجود ندارد، افزود: رایگان کردن احداث هتل در راستای حمایت از سرمایه گذاران و رونق صنعت گردشگری توسط شورای شهر همدان در دوره‌های چهارم و پنجم اقدام ارزشمندی بود و این‌گونه اقدامات می‌تواند در رونق صنعت گردشگری و اقتصاد استان تاثیرگذار باشد.
وی اضافه کرد: اگر ما ادعای پایتخت تاریخ و تمدن کشور را داریم و جزو پنج استان گردشگری کشور هستیم باید به مشکلات این حوزه نیز بپردازیم مخصوصاً در حال حاضر و شرایط شیوع ویروس کرونا می‌توانیم از این فرصت برای رفع مشکلات برای پساکرونا استفاده کنیم.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان