نمایش 1 - 10 از 627
خیز همدان برای حل بحران آب؛
دولت مردمی سیزدهم در حالی سکان مدیریت کشور را شهریور سال ۱۴۰۰ در اختیار گرفت که در دو حوزه اصلی مأموریت وزارت نیرو، یعنی تأمین آب و برق پایدار با چالش‌های جدی روبه‌رو بود؛ خاموشی‌های گسترده صنعت برق به‌خصوص در اوج بار مصرف تابستان ۱۴۰۰ و تنش‌های آبی در گوشه و کنار شهرها و روستاها مسائل مهمی بود که باید به‌سرعت برای آن چاره‌اندیشی می‌شد.
نهال صرفه جویی را بکاریم؛ آژیر قرمز خشکسالی در ایران؛
وضعیت آبی سدهای کشور و همچنین استان همدان، امسال نگران کننده است؛ این خبر چندین بار بر روی خروجی رسانه ها قرار گرفت و وضعیت مخازن سدهای کشور از اول سال آبی جاری تا دهم اردیبهشت کاهش ده درصدی داشتند و آمار جدید نیز این نگرانی را تایید می کنند.
صدور مجوز مشاغل خانگی در دولت سیزدهم سه روزه شده است اما کار آفرینان همدانی صدور مجوز را به تنهایی راهگشای گره بیکاری نمی دانتد بلکه ارائه خدمات در کنار دادن مجوز می تواند مشکلات بین کارگران و کارفرمایان را حل کند.
موقت های پر دردسر؛ مشاغلی که نمی توان آنها را جزو آمار اشتغال حساب کرد؛
اعلام نرخ بیکاری زیر ۸ درصد، استان همدان را با چالش های جدی روبرو کرده است. برخی نمایندگان استان نیز بارها و در جلسات مختلف، به بیان پیامدهای آن پرداخته اند. به نظر می رسد که باید در نرخ بیکاری در استان بازنگری کلی انجام شود، چرا که علی رغم ارائه آمار های سفارشی توسط شرکت های پیمانکاری در حوزه آمار، در عمل شاهد بیکاری افراد بیشمار، چه تحصیلکرده های دانشگاهی و چه غیر آن ها در استان هستیم و همیشه اصلی ترین مطالبه در دیدار های مردمی مسئولین، حل مشکلات مربوط به اشتغال است.
تصمیم گیران بدانند؛ در زیر پوست شهر چه خبر است؟
طرح جوانی جمعیت منجر به تسهیل ازدواج جوانان و ارتقا کیفیت زندگی مردم نشده است، زیرا مسئولان برای تسهیل ازدواج و فرزندآوری باید رفاه را برای مردم ایجاد کنند. در حال حاضر هیچگونه مشوق واقعی برای فرزندآوری وجود ندارد و افرادی که به امید این مشوق‌ها اقدام به فرزندآوری کنند در هزینه‌های تولد و پرورش فرزند خود می‌مانند و در نهایت اقدام به سقط جنین بصورت غیر قانونی و غیر پزشکی می‌کنند.
تصمیم گیران باید بدانند زیر پوست شهر چ خبراست؟
مادری که ماه‌ها فرزندی را در بطن خود پرورش می‌دهد باید به چه درجه‌ای از فقر و فلاکت رسیده باشد که جگرگوشه خود را با همان بندناف در خیابان رها می‌کند یا اینکه به دنبال سقط جنین می‌رود.
خطر پیری جمعیت در آینده، فاجعه ای خطرناک برای ایران
ایران با داشتن نرخ متوسط باروری ۱.۶ درصدی در آستانه افتادن در تله باروری است. اگر دولت سیزدهم برخلاف دولت قبلی فکری اساسی برای این مشکل نکند، بحران کاهش جمعیت به ابربحران تبدیل و رسیدن به نرخ مناسب باروری در ایران نزدیک به محال می‌شود.
صنعت سرگرمی ایرانی‌ها در اختیار کشورهای همسایه؛
برخی اتفاقات در جامعه ما، نشان دهنده زنگ خطر در حوزه فرهنگی را نشان می دهد که دستگاه های متولی با بودجه های هنگفتی که دریافت می کنند باید پاسخگو باشند. یکی از نمونه‌های اخیر و مشهورش هم برگزاری کنسرت‌های موسیقی در کشور ترکیه است.
روایت ضرباهنگ منظم دفتین ها بر دار قالی و پچ پچ های زنانه؛
وقتی می نشستم پای دار قالی، انگار همهٔ ناراحتی ها و خیالات می شد به اندازهٔ یک گرهٔ قالی و دوخته می شد لای ریسمان ها، قالی هایی که بعد از متولد شدن در کارگاههای فرش راهی خانه ها شده و سالیان درازی را همراه مردم این سرزمین شاهد داستان زندگی آدم ها می شوند،شاهدانی خاموش، آرامش‌بخش و وفادار.
بازاری که با گرمای تابستان تنورش داغ تر می شود؛
کفش آهنین می خواهد برای گشتن در این بازار، بازاری که با گرمای تابستان تنورش داغ تر می شود.

صفحه‌ها