اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

10. دى 1395 - 11:16   |   کد مطلب: 23171
بازار گوشت گوسفند یکی از پر متلاطم‌ترین بازارهای کالاهای اساسی است که چندین بار افزایش قیمت چشمگیر داشته و سبب شده رکورد گرانی‌ها با گوشت ۴۸ هزار تومانی در همدان زده شود و گوشت را تبدیل به لوکس‌ترین کالای خوراکی بازار همدان کند.

به گزارش صبح الوند به نقل از تسنیم ، درحالی‌که در آبان‌ماه التهابات بازار این گوشت همدانی روند نزولی داشت اما در روزهای اخیر بار دیگر شاهد اوج گرفتن قیمت آن در سطح بازار همدان هستیم بر این اساس شاید برخی قصابی‌ها در مناطق بالای شهر همدان به‌صورت پراکنده گوشت گوسفندی را با قیمت 50 هزار تومان هم به مشتریان خاص خود عرضه می‌کردند.

 

اما قیمت رسمی گوشت به طور تقریبی در مواقع گرانی هم از 35 هزار تومان فراتر نمی‌رفت اما این روزها قیمت 48 هزار تومانی گوشت گوسفند شوک عجیبی را در بازار به وجود ‌آورده و مردم حق دارند بدانند چه اتفاقی افتاده است که گوشت رکورد گرانی را درست زمانی زده که قرار بود با اجرای طرح نظارت بر فاکتورهای خرید قصابی‌ها، بازار گوشت روزهای آرامی داشته باشد.

 

* رونق قاچاق دام زنده بازار گوشت همدان را مختل کرد

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه کمبود شدید دام در بازار سبب گرانی گوشت در همدان شد، گفت: رونق قاچاق دام زنده بازار گوشت همدان را مختل کرد.

 

حمید‌رضا فرسایی وحید، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: شرایط بازار گوشت گوسفندی را برای قصابان  بسیار نامطلوب عنوان کرد و گفت دولت باید هرچه سریع‌تر اقدام به واردات و تنظیم بازار کند.

 

وی در ارتباط با علت به وجود آمده در گرانی گوشت، عنوان کرد: در این فصل از سال و با نزدیک شدن به انتهای سال، عرضه دام کم می‌شود بر این اساس ما نیاز به یک مدیریت منسجم در برخورد با قاچاق دام داریم تا شرایط بازار بهبود یابد و اوضاع بدتر از این  نشود.

 

وی افزایش قیمت دلار را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش قیمت دلار سبب شده تا واسطه‌ها و دلالان برای خروج غیرقانونی دام از کشور انگیزه زیادی پیدا کنند و قاچاق دام زیاد شود بر این اساس مسئولان باید توجه جدی به مسئله قاچاق دام و خروج بی‌رویه دام از همدان داشته باشند.

 

فرسایی تأکید کرد: گرانی روز شنبه گوشت گوسفند در سطح بازار که این کالا به اوج قیمت خود رسد نشأت از انجام نشدن کشتار در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه هفته پیش بود اما موضوع گرانی گوشت در حال حاضر یک مشکل کشوری است و تنها به استان همدان ختم نمی‌شود.

 

وی عنوان کرد: در حال حاضر و با بررسی شواهد و مستندات گوشت استان به بوشهر و اهواز فرستاده و از این مسیر به خارج از کشور قاچاق می‌شود و این موضوع سبب شده واسطه‌های در این مسیر عرض اندام کرده و اختلال عجیبی را در بار گوشت به وجود آورند.

 

رئیس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه واحد‌های صنفی اتحادیه قصابان از گرانی گوشت رضایت ندارند، تصریح کرد: اصناف به سود قانونی 10 تا 11 درصدی فروش رضایت دارند و از وضعیت به وجود آمده در بازار گوشت ناراضی هستند زیرا این روند افزایشی سبب شده تا میزان فروش گوشت در سطح بازار به شدت کاهش پیدا کند.

 

فرسایی با بیان اینکه با کاهش تصدی‌گری دولت رونق تنظیم بازار و کسب‌و‌کار بهتر می‌شود، گفت: اتاق اصناف این آمادگی را دارد که با حذف هزینه کشتار اتحادیه قصابان خود شیوه کشتار را برعهده گرفته و مدیریت کند بر این اساس باید گفت یکی از مهم‌ترین مشکلات قصابان همدان با شیوه کشتار و افزایش هزینه گاه‌وبیگاه نرخ کشتار توسط کشتارگاه است.

* دولت فقط نظاره‌گر گرانی گوشت است

یکی از کسبه‌های بازار گوشت همدان که خواستار حفظ نام خود بود با بیان اینکه دولت باید در بازار گوشت مداخله کند، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: متأسفانه دولت باوجود طرح‌هایی که برای تعادل‌بخشی در بازار گوشت اعلام کرده اما فقط نظاره‌گر گرانی گوشت است و اقداماتی هم که بعد از گران شدن و به‌هم ریختن بازار انجام شود،چندان به چشم نمی‌خورد.

 

وی با اشاره به اطلاع‌رسانی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره واردات گوشت، افزود: این خبر بیش از دو هفته پیش منتشر شد ولی کماکان بازار با کمبود گوشت مواجه است و همین کمبود زمینه را برای افزایش قیمت فراهم کرده است بر این اساس تعللی که دولت در حمایت از عرضه انجام داد، با گرانی دلار و عرضه کمتر دام، دست‌به‌دست هم داده و وضعیت را به‌گونه‌ای رقم زده که درکلان شهرهایی مانند همدان قیمت به‌صورت بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کند.

 

*میدان دام به کشتارگاه منتقل شود

رئیس اتحادیه قصابان همدان گفت: یکی از راه‌هایی که می‌تواند به مشکل پیش آمده در بازار گوشت خاتمه بخشد انتقال میدان دام به محل کشتارگاه است تا قصابان بتوانند به راحتی گوشت مورد نیاز برای توزیع در بازار را خریداری کنند.

 

اکبر جمعه  در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داتش: خروج بی‌رویه دام به دلیل اختلاف قیمت چند هزار تومانی بازار بیرون از همدان نسبت به بازار داخلی همدان مورد استقبال پرورش‌دهندگان واقع شده است، که نیازمند یک مدیریت و برنامه‌ریزی منسجم در این خصوص است.

 

وی در ارتباط با قیمت گوشت در سطح بازار همدان، عنوان کرد: قیمت کشتار هر رأس گوسفند در کشتارگاه 10 هزار تومان بود که با افزایش 60 درصدی اعلام شده توسط کشتارگاه این رقم به 16 هزار تومان افزایش پیدا کرده بر این اساس در حال حاضر قیمت گوشت گوساله و گوسفند درجه یک طبق نرخ‌نامه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت از قرار هر کیلو نرمه گوساله 36 هزار تومان، گوسفندی درجه یک نیز از 45 تا 48 هزار تومان و مخلوط بی‌استخوان 32تا 34 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

 

وی با اشاره به وضعیت مجوز کسب واحد‌های قصابی در همدان تأکید کرد: بیش از 85 درصد واحد‌های اتحادیه قصابان دارای مجوز بهداشتی و پروانه کسب هستند و تنها 45 واحد باقیمانده که هنوز مجوز کسب ندارند و در حال پیگیری و اخذ مجوز هستند.

 

به گزارش تسنیم، تب بالا رفتن قیمت گوشت در بازار همدان در روز‌های اخیر تا جایی بالا رفت که در جلسه تنظیم بازار هفته گذشته داد از نهاد استاندار همدان در‌آورد و با واکنش تند او مواجه شد البته واکنش و غضبی بی‌اثر که می‌توان ادعا کرد در همان جلسه تنظیم بازار هم فروکش کرد و بعد از آن هم اتفاق چندان تأثیرگذاری در روند افزایش قیمت گوشت در سطح بازار همدان نداشت.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان