اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

19. مرداد 1396 - 23:26   |   کد مطلب: 26170
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست:
۸۰ درصد ریزگردهای کشور ناشی از توسعه سدسازی در ترکیه است
مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۰ درصد ریزگردهای کشور مربوط به توسعه سد سازی دولت ترکیه روی دجله و فرات است.

به گزارش صبح الوند به نقل از مهر, محمدرضا درویش بعدازظهر پنج شنبه در همایش کودک و طبیعت همدان گفت: ۸۰ درصد ریزگردها مربوط به توسعه سد سازی دولت ترکیه روی دجله و فرات است چراکه گنجایش مخزن یک سد در حال ساخت ترکیه، بیشتر از گنجایش هزار سدی است که در ایران ساخته شده است.

وی با بیان اینکه دیگر فرصتی نداریم و نسل امروز باید آخرین نسلی باشد که بتواند  شرایط را درست کند، گفت: با اتمام کار ساخت سد در ترکیه و افزایش ریزگردها در کشورمان، باید سالانه ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خرج خرید داروهای ضد سرطان کنیم و این در حالی است که روزها را با بی تفاوتی سپری می کنیم.

وی بابیان اینکه ۱۸ میلیون درخت بلوط از دست داده ایم، گفت: طی ۱۵ هزار سال گذشته اجداد ما، کاری که ما با این سرزمین در عرض ۴۴ سال کردیم را نکردند.

درویش با اشاره به اینکه امروز میزان نشست زمین به ۱۴۰ برابر شرایط بحرانی رسیده و شاهدیم که ۳۶ سانتی متر نشست زمین در تهران رخ داده است، گفت: ۹ دهم از اندوخته های جانوری را در ۴۴ سال گذشته از دست داده ایم و از همه بدتر سکوت مطلق و بی تفاوتی همه ماست.

وی بابیان اینکه ما به دشمن نیاز نداریم وقتی خودمان اینقدر منفعلیم، گفت: نباید منتظر قهرمانی بود که ما را نجات دهد بلکه باید در آینه نگاه کنید تا قهرمان را ببینید.

درویش با بیان اینکه مشکلات ما به دلیل دوری از طبیعت شکل گرفته است، بیان کرد: در مکتب مدرسه طبیعت مقایسه، رقابت و آموزش مستقیم وجود ندارد و در پی آفرینش خلاقیت هستیم.

وی با بیان اینکه میخواهیم به بچه ها یاد دهیم آموزش اینکه موجودیت ما به وجود سرزمینمان وابسته است و اگر این عشق را در بچه ها بدمیم شاهد بروز نسلی نیستیم که کنار لاشه یک حیوان عکس یادگاری بگیرد و زباله را از ماشین آخرین مدلش بیرون بیاندازد، بیان کرد: اگر بچه ها اهمیت حفظ سرزمینشان را بدانند، با بی تفاوتی نسبت به بزرگترین بحران هایی که کشور را با خطرات جدی رو به رو کرده مواجه نخواهیم بود.

وی تاکید کرد: مدرسه طبیعت بزرگترین لکنت آموزش و پرورش کنونی ماست چراکه این مدارس به بچه ها یاد می دهد که تست زدن و امتحان دادن افتخار نیست و کارگروهی و عشق به سرزمین را به آنها آموزش می دهد.

وی بیان کرد: تمام تلاش خود را مصروف از بین رفتن موانع ایجاد مدارس طبیعت خواهیم کرد.

درویش در ادامه از ایجاد مدارس طبیعت در تمام مناطق آزاد کشور خبر داد و افزود: به دنبال تعامل با بانک ها برای حمایت از مدارس طبیعت هستیم.

وی توضیح داد: ایجاد مدارس طبیعت توسط بانک ها و پرداخت وام های کم بهره به متقاضیان مدارس طبیعت دو پیشنهاد موسسات مالی و بانک ها است و دولت تلاش می کند فقط وظیفه تسهیل گری را در این میان ایفا کند.

وی بیان کرد: با این اقدام بیش از یک میلیون شغل در ایران ایجاد و ۷۷۰ میلیارد تومان در کشور صرفه جویی می شود.

درویش همچنین از ایجاد مدرسه طبیعت برای نونهالان یک ماهه تا ۳ ساله در مهر شهر کرج خبر داد و گفت: این مدرسه با نظارت مستقیم فوق تخصص توانبخشی عصبی کودکان ایجاد خواهد شد.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان