13. آذر 1400 - 11:27   |   کد مطلب: 20950

به گزارش صبح الوند به نقل از ایسنا،

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه ویروس هپاتیت B را ویروسی مهاجم عنوان کرد و گفت: قابلیت انتقال این ویروس بالاست، لذا از همه افراد می‌خواهیم نسبت به انجام روش‌های پیشگیری از این بیماری اهتمام داشته باشند.

دکتر حسین بیگلری به مناسبت اول آبان روز ملی "اطلاع رسانی هپاتیت" در گفت و گو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه هپاتیت به معنای التهاب و تورم کبد است، گفت: این بیماری به طور معمول توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود.

بیگلری با اشاره به وجود چهار نوع ویروس هپاتیت A، B،C  و E، اظهار کرد: هپاتیت‌های A و E از طریق آب و غذای آلوده منتقل شده و دو نوع هپاتیت B و C از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده منتقل می‌شوند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: گروم دوم که شامل هپاتیت B و C است فراوانی بیشتری در جوامع داشته و در گذشته از عوامل اصلی سیروز و یا سرطان کبد محسوب می‌شدند.

بیگلری تصریح کرد: راه انتقال این دو نوع ویروس از طریق استفاده از خون و فرآورده های خونی آلوده، استفاده از وسایل تیز و برنده آغشته به خون آلوده، از مادر به جنین، انجام هرگونه تتو و خالکوبی غیربهداشتی و یا هر نوع خراش پوستی با وسایل تیز آغشته به خون آلوده می‌باشد که در همه این راه‌ها ویروس هپاتیت B تهاجمی‌تر از ویروس هپاتیت C عمل می‌کند و به همین علت موارد هپاتیت B در همه جوامع بیشتر از سایر انواع آن است.

وی افزود: با ورود ویروس هیپاتیت B به بدن بسته به مقاومت بدن فرد و تعداد ویروس ورودی بین چند هفته تا چند ماه دوره کمون و نهفتگی بیماری به طول می‌انجامد.

این مقام مسئول افزود: بعد از این دوره در برخی افراد بیماری بدون علامت بوده و در برخی نیز با ایجاد علائمی از جمله تهوع، درد شکم در ناحیه فوقانی راست شکم و یا زرد شدن چشم خود را نشان دهد.

بیگلری تصریح کرد: ویروس هپاتیت B می‌تواند در برخی افراد فعال شده و در برخی تا پایان عمر بصورت خفته و خاموش باقی بماند.

وی خاطرنشان کرد: این ویروس در خارج از بدن در خون آلوده تا یک هفته قابلیت زنده ماندن و قدرت انتقال دارد.

بیگلری در ادامه با اشاره به ابتلای دو درصد جامعه به ویروس هپاتیت B، گفت: در حال حاضر 1.5 میلیون نفر در کشور به این ویروس آلوده هستند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به وجود واکسن ایمنی در برابر این نوع بیماری، گفت: خوشبختانه از سال 1372 واکسن هپاتیت به مجموعه واکسن نوزادان اضافه شد و به همین علت بیشتر افراد زیر 25 سال کشور در حال حاضر در برابر این بیماری واکسینه هستند و همین امر موجب شده تا میزان انتقال هپاتیت B در کشور روند کاهشی به خود بگیرد.

بیگلری خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز تزریق این واکسن برای گروه‌های در معرض خطر از جمله پرسنل بیمارستان، آتش‌نشانی و اورژانس به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی با اشاره به وجود درمان‌های موفق برای هپاتیت B و C گفت: این امر موجب شده تا اکثر این بیماران بتوانند با انجام درمان به موقع و موثر، به طول کامل بهبود پیدا کنند.

انتهای پیام/.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
سفیر عشق