اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

19. ارديبهشت 1402 - 7:22   |   کد مطلب: 36675
این ایام و در فصل بهار انواع گیاهان خوراکی بین مردم همدان علاقه مندان زیادی پیدا کرده و باعث تنوع در سبد غذایی مردم و مصرف زیاد آن شده است.

به گزارش صبح الوند، دامنه های الوند همدان و طبیعت روستاهای این استان هر كدام با داشتن گونه های گیاهی بسیاری همه ساله در فصل بهار مردم را به سوی خود فرا می خوانند و مردم این دیار علاوه بر استفاده از این طبیعت پاك، برای زینت دادن به سفره های خود در این فصل از انواع و اقسام گیاهان كوهی تحفه ای با خود به خانه می برند.

غازیاقی، گلپر، بومادران، تلخه، كاسنی، بابوبه كوهی، شنگ و كنگر خوراكی از جمله مهمترین گیاهان كوهی است كه نام و نوع آن برای همدانی ها به ویژه زنها و مادرانی که دستی بر پخت و پز آش های بهاری دارند آشناست .

 

این گیاهان به صورت خودرو در دامنه های الوند و جای جای این استان می روید و مورد استقبال مردم قرار می گیرد.

چه بسا اگر بانوان همدانی بساط پخت آش های متنوع همچون آش دوغ ، آش اوماج ، آش سماغ ، آش بلغور ، آش تره و آش ترشی را در این فصول گسترده کنند گردشگری غذا هم برای همدان از یک رویای خام به یک رویداد واقعی تغییر شکل دهد .

 

شمار زیادی از گونه های گیاهی از روزگاران قدیم برای مردم شناخته شده هستند و افراد بومی منطقه با مصارف و استفاده های دارویی و درمانی آنها به طور كامل آشنایی دارند.

این روزها اگر سری به بازار همدان بزنید شاهد فروش انواع و اقسام گیاهان كوهی توسط دستفروشان هستی؛ افرادی كه هر كدام با ریختن این گیاهان در داخل گونی و معرفی و عرضه آن به مردم در یك صف مرتب، فضای پیاده رو های چند نقطه از بازار همدان را قرق كرده اند.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان