اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

18. تير 1399 - 10:02   |   کد مطلب: 33430
بوعلی‌سینا هم ماسک زد

به گزارش صبح الوند، حجت‌الحق، شرف‌الملک، نابغه مشرق‌زمین، حکیم هزاره‌ها، حسین بن عبدالله معروف به بوعلی‌سینا یا به عبارت صحیح پورسینا، دانشمند همه‌چیز‌دان ایران‌زمین که دستی بر تمام علوم از ریاضی و نجوم گرفته تا فیزیک، شیمی، منطق، فلسفه، پزشکی و.... داشته و به واسطه آثار فاخرش با کتاب‌های چون «شفا» در علم و فلسفه و «قانون» در پزشکی آوازه جهانی دارد، در روزهایی که ویروس کووید۱۹ یا همان کرونا جهان را تحت تأثیر قرار داده است، ماسک زد تا به مردان و زنان جهان یادآور شود مبارزه با این بیماری غریب و ناشناخته یک عزم همگانی می‌طلبد و راه مهم حفاظت از خود و دیگران در این روزها استفاده از ماسک است.

پورسینا که پیکرش در یکی از میدان‌های مرکزی کهن‌شهرهمدان آرام گرفته است و مجسمه تمام‌قدش در سوی دیگر میدان نشان از عظمت و بزرگی این پزشک حاذق قرن‌های متمادی عمر بشر دارد، هنوز هم نسخه‌هایش به ویژه در استفاده از گیاهاندارویی در دنیا حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد و اگر بود، شاید دنیای امروز خیلی زودتر به واکسن و داروی کرونا دست پیدا می‌کرد!

و اینک در حالی که هنوز هم پس از قرن‌ها پزشکان جهان به احترام حکیم هزاره‌ها و مردی از تبار ایران بزرگ کلاه از سر برمی‌دارند و مقبره این نابغه تکرارناشدنی در همدان یا همان هگمتانه، پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین سالانه ماوای هزاران هزار عاشق علم و ادب و عرفان است، نشستن ماسک بر چهره مجسمه پورسینا نشانی خواهد بود برای آنکه در راه مبارزه با کرونا، باور کنیم همه باید نقش ایفا کنیم و یادمان نروند دنیا روزهای قشنگ‌تری هم خواهد داشت. پس به امید آن روزها همه ماسک می‌زنیم. همین.

۱۸ تیرماه ۱۳۹۹
مهردادحمزه 

عکس: مصطفی شیرمحمدی

طرح و ایده: دکتر رشید حیدری‌مقدم

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان