اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

30. مرداد 1396 - 10:00   |   کد مطلب: 26294
مسجد در اسلام، قلب تپنده حیات و جایگاه پیوند آسمان و زمین است. انسان به عنوان اشرف مخلوقات در آن رشد و تکامل می‌یابد.

به گزارش صبح الوند، با توجه به اهمیت و کارکردهای مختلف مساجد از صدر اسلام، توجه به احیای فعالیت های مختلف این پایگاه های الهی، یک ضرورت محسوب می شود.

 

 متاسفانه کارکرد واقعی مساجد هنوز به خوبی در جامعه، جا نیفتاده است و این پایگاه الهی را فقط به برپایی نماز و تلاوت قرآن، محصور کرده اند در صورتی که مساجد از صدر اسلام، کارکردهای فراونی داشته است که می توان بزرگترین کتابخانه ها را در مساجد ساخت همین طور کارکردهای فرهنگی و هنری دیگر

 

اگر چه هدف اصلی بنای مسجد، ایجاد مکان خاصی برای عبادت و راز نیاز با خداوند متعال است و علت نامگذاری آن به مسجد، از آن روست که جایگاه سجده و تواضع در پیشگاه خداوند متعال است؛ اما نباید از جنبه های دیگر مسجد غافل گردید.

 

با نگاهی گذرا به تاریخ صدر اسلام و پس از آن، درمی یابیم که مسجد از آغاز پیدایش تاکنون به عنوان مرکز مهمی برای انجام رسالت رسول خدا(ص)، منشأ تحولات و خدمات، و پایگاهی برای ابلاغ پیامهای الهی به شمار می رفته است. در حال حاضر نیز مساجد در زمینه های مختلف دارای فعالیتهای گسترده می باشد و هر قدر این فعالیتها و کارکردها از تنوع بیش تری برخوردار باشد مسلماً از جذابیت و اقبال بیش تری برخوردار شده و مورد استقبال گسترده تری از سوی تمامی اقشار جامعه، به ویژه قشر جوان قرار خواهد گرفت که نتیجة آن افزایش اعتقادات مذهبی و دین باوری در سطح جامعه می باشد.

 

کارکردهای چون آموزشی، فرهنگی، تبلیغی، اجتماعی ، سیاسی، هنری، رسانه ای و غیره است و آشنایی با کارکردهای مسجد به ما کمک می کند تا با بهره گیری از کمترین امکانات در جهت جذب مؤمنین، مخصوصاً جوانان استفاده نموده و سپس از خداوند منان بخواهیم در کلام، عمل و فعالیت ما برکتی قرار دهد تادر نمازگزاران تأثیرگذار باشد.

 

کلام آخر: تغییر نگاه درباره مساجد باید صورت گیرد و با حفظ احترام، کارکردهای این پایگاها باید احیا گردد و به جامعه، شناسانده شود.  

 

 میدان دادن و بکارگیری جوانان در مساجد در رونق گرفتن این مراکز، اهمیت بسیار دارد به ویژه اینکه این قشر آینده سازان جامعه هستند.

 

 هادی فیض منش، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان همدان

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان