اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

4. آبان 1392 - 5:43   |   کد مطلب: 2775
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) گفت: رادارهای"نبو" و "کاستا" به دست افسران جوان این قرارگاه، اورهال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صبح الوند، امیر سرتیپ "فرزاد اسماعیلی" فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) در گفتگو با خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: رادارهای"نبو" و "کاستا" به دست افسران جوان این قرارگاه، اورهال می‌شود.

گفتنی است، این رادارها در مراسم رژه هفته دفاع مقدس به نمایش درآمدند.

رادار "کاستا" از جمله جديدترين سيستم‌های راداری است که مي‌تواند در بيش از 150 کيلومتر، 55 هدف پنهان‌کار را شناسايي کند. اين رادار مشهور و پيشرفته در باند UHF به رهگيري اهداف مي‌پردازد.

طول موج بلند اين باند، اثرات مواد جاذب امواج راداري (RAM) و سطوح منحرف‌کننده و به دام‌اندازنده امواج راداري را به حداقل مي‌رساند.

عامل شهرت "کاستا" در واقع توانايي بالاي اين رادار براي شناسايي اهداف پنهان‌کار در محيط‌هاي آلوده به جنگ الکترونيک است.

رادار "کاستا" به عنوان يک رادار ارتفاع پايين با برخورداري از نشانگرهاي ديجيتالي اهداف متحرک مي‌تواند اهداف در حال پرواز در ارتفاع بسيار پايين و يا اهداف قرار گرفته در پس زمينه‌هاي محيطي را شناسايي کند.

رادار "نبو" نیز یک رادار کششی برد بلند و مخصوص هشدار زودهنگام هوایی است که در باند "وی-اچ-اف" کار می‌کند.

این رادار تمام دیجیتالی به عنوان یکی از پیشرفته ترین رادارهای زمین پایه جهان که حضور آن در ایران تعجب کارشناسان خارجی را نیز برانگیخت با استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای چون آنتن آرایه کاوش الکترونیکی فعال(AESA) و البته با المانهایی در فرم "یاگی" و هدایت الکترونیکی امواج کار برای شناسایی اهداف، رهگيري و تعقيب زاويه‌اي تک پالس‌ها را نیز به انجام می‌رساند و قابليت تصوير سازي 4 بعدي براي بی اثر کردن اخلالگرهاي ديجيتال را دارد.

"نبو" قابلیت شناسایی طیف وسیعی از هواگردها شامل بیش از 100 هداف آیرودینامیک، موشک های بالستیک و کروز را در برد و سقف پرواز کوتاه تا بلند دارد.

قابلیت‌های مقاومت در برابر جنگ الکترونیک دشمن به اذعان منابع غربی بسیار بالا است. همچنین نحوه عملکرد این رادار مقاوت بسیار بالایی در برابر موشک‌های ضدرادار فراهم کرده و تا حدودی در عملکرد آن‌ها ایجاد اختلال نیز می‌کند.

امروزه "نبو" نیز از پیشرفت‌های بومی کشور بی‌نصیب نمانده و توسط متخصصان داخلی در برخی زمینه‌ها در حال طی کردن فرآیند بهسازی است.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان