اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

4. آبان 1392 - 4:30   |   کد مطلب: 2770
نماینده ولی فقیه در استان همدان گفت: اغدیر خم نه تاریخ است و نه روایت، بلکه غدیرخم یک ولایت است و این روز بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ ولایت و امامت است.

به گزارش پایگاه خبری صبح الوند، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه همدان با بیان اینکه در این روز بزرگ تاریخ و سرنوشت کل بشریت رقم خورد اظهار کرد: عید غدیر بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ ولایت و امامت است.

وی افزود: عمق بخشیدن معرفت عمومی غدیر و تبیین خطبه‌های مهم و حیاتی رسول اکرم(ص) در حجة‌الوداع موجب پررنگ جلوه دادن بیشتر این واقعه در جامعه خواهد شد.

وی با بیان اینکه عید غدیر روز امامت حقه امیرالمومنین(ع) و همه موجودات و نباتات عالم است افزود: متأسفانه مسلمانان از اهمیت این روز غافل شده و آن را کم اهمیت انگاشته‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان در اهمیت روزه‌داری در این روز گفت: روزه گرفتن در روز عید غدیر از عبادت تمام روزهای کره زمین افضل‌ است زیرا اگر مسلمانی با عشق به حضرت علی(ع) و حقانیت امامت آن حضرت روزه بگیرد مانند آن است که تمام روزها را روزه گرفته و تمام شب‌ها را به شب زنده‌داری کرده است.

وی ادامه داد: اگر مومنی در این روز به دیگران مثلاً یک تومان عیدی دهد خداوند متعال برابر 200 هزار تومان به او پاداش و حسنه می‌دهد و اگر یک روزه‌دار را افطار دهد، انگار که 2 میلیون پیغمبر را افطاری داده که این خود بیانگر اهمیت عیدی دادن و افطاری کردن در این روز بزرگ است.

محمدی تأکید کرد: اتفاقی که در غدیر خم افتاد مظلومترین اتفاق تاریخ بشر است، زیرا با وجودی که حضرت علی(ع) به عنوان جانشین حضرت رسول(ص) معرفی شدند ولی حق ایشان نادیده گرفته شد.

وی با بیان اینکه در قرآن کریم کلمه ظالم بسیار آمده ولی کلمه اظلم 16 مرتبه آمده است در تفاوت معنایی این دو کلمه گفت: ظالم به کسی گفته می‌شود که ستمکار است و به مردم ظلم می‌کند و فرق آن با اظلم در این است که اظلم افعل تفصیل و به معنای بسیار ستمکار است.

نماینده ولی فقیه در همدان ادامه داد: کسی که ضرر مالی، جانی و آبرو به کسی بزند اظلم نیست بلکه اظلم به کسانی اطلاق می‌شود که چراغ هدایت خداوند را بر مردم خاموش کرده و آنها را از مسیر صراط مستقیم دور کنند.

وی با بیان اینکه در دنیا دو نوع عبادت خدا و شیطان وجود دارد، افزود: زمانی که ظالم‌ترین‌های عالم صراط مستقیم الهی را به روی مردم می‌بندند، راه عبادت خداوند را بسته‌ و راه عبادت شیطان را باز کرده‌اند.

محمدی با بیان اینکه امروز دین واقعی حضرت موسی(ع) در دست یهود نیست گفت: دین حقیقی حضرت عیسی(ع) هم تحریف شده و این ظلمی است که طاغوتیان بر مردم روا داشته‌اند.

وی ادامه داد: در روز غدیر خم پیامبر(ص)، در حضور صد هزار حاجی، امام علی(ع) را به عنوان رهبر و پیشوای مردم معرفی کرد ولی متأسفانه آن جمعیت بعد از رحلت پیامبر این واقعه را تحریف کرده و به آن حضرت افترا بستند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه محبت امام بر امت نسبت به محبت مادر به فرزند هزار برابر بیشتر است گفت: در جنگ صفین امام دشمنانش را می‌کشت و برای آنها که قربانی خیمه شب‌بازی معاویه و عمر شده بودند گریه می‌کرد چراکه او برای نجات آنها آمده بود.

وی افزود: امروز بشریت نیز قربانی خیمه شب‌بازی آمریکا، اسرائیل و استکبار جهانی شده‌اند.

محمدی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته به معنای تقوا اشاره کرد و گفت: انجام هر عملی از روی بصیرت همان تقوای است و متقین باید علی‌شناس واقعی باشند.

وی با بیان اینکه امروز در دنیا به نام دین جنایت‌های بسیاری انجام می‌شود، افزود: در جای جای دنیا به خصوص سوریه شیعه‌کشی می‌کنند و بعد تکبیر می‌گویند و نماز بپا می‌دارند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان در پایان سخنان خود از اجرای برنامه‌های مختلف در هفته امامت و ولایت تقدیر و تشکر کرد و گفت: برگزاری جشن غدیر در سطح استان همدان بسیار پررنگ بوده و حرکت 110 ماشین تزئین شده در سطح شهر در تعمیق فرهنگ غدیر در ذهن جوانان و نوجوانان بسیار موثر است.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان