اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

8. تير 1399 - 23:17   |   کد مطلب: 1273
با نزدیک شدن به ماه پایانی فصل تابستان و همچنین زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری بویژه انواع تبلت آرام آرام رونق گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبح الوند، امسال نیز با وجودی که فعالان بازار نسبت به این قضیه خوشبین نبودند، اما در بازار شاهد یک رونق نسبی در روزهای پایانی مردادماه در بازار هستیم. این رونق که بیشتر در مورد تبلت‌های میان قیمت و ارزان قیمت مشاهده می‌شود، موجب شده است تا چهره این روزهای بازار کامپیوتر با هفته‌های قبل متفاوت شود.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، از اواخر هفته گذشته در بازار تبلت شاهد یک رونق ناگهانی بودیم که بیشترین میزان تقاضا از جانب دانش‌آموزان و دانشجویان بوده است.
به گفته آنها، این تقاضا بیشتر برای نمونه‌های هفت اینچی مبتنی بر سیستم عامل اندروید و با میانگین قیمتی 600 تا یک میلیون تومان بوده است.
برندهای INNOVEL،MERCURY ،ACER ، ViewSonic و Ainol قیمتی در حدود 600 تا 800 هزار تومان دارند از محبوب‌های بازار تبلت هستند که البته عرضه این برندها توسط شرکت‌های مطرح و اسم و رسم‌دار بیش از پیش موجبات استقبال از این نمونه‌ها را در بازار فراهم آورده است.
شرکت‌های مطرح با درک نیاز مخاطب و با توجه به این موضوع که نمونه‌های ارزان قیمت در بازار ایران مخاطبان بیشتری دارند روی عرضه این تبلت‌ها به بازار ایران تمرکز کرده‌اند.
فعالان بازار رايانه معتقدند با عرضه تبلت‌های ارزان قیمت و همچنین با توجه به سهولت کاربری و حمل و نقل آنها دیگر کمتر کسی به سراغ لپ‌تاپ‌ها می‌رود. وزن و حجم کم و سهولت در حمل و نقل و همچنین سهولت استفاده به دلیل مشخصات ظاهری دستگاه باعث شده است، این کالا نزد دانشجویان بسیار محبوب شوند.
به گزارش آي‌تي ايران، به گفته آنان، کار با یک رایانه لوحی کم حجم به مراتب راحت‌تر از لپ‌تاپ یا حتی مینی لپ‌تاپی است که کاربر را با برخی محدودیت‌های کاربری مواجه می‌کند. با توجه به این موضوع روز به روز در بازار کامپیوتر شاهد هستیم که تبلت‌ها بویژه ارزان قیمت و میان قیمت‌ها با مخاطبان بیشتری مواجه می‌شوند و بعید نیست که این کالا بزودی عرصه را به شدت بر لپ‌تاپ‌ها تنگ کند.
از لحاظ اقتصادی هم خرید یک تبلت، حتی یک نمونه حرفه‌ای و گران‌قیمت آن به صرفه‌تر از خرید لپ‌تاپ است. چرا که برای خرید یک نمونه حرفه‌ای تبلت باید مبلغی حدود 3 میلیون تومان هزینه کرد. اما همین مبلغ را باید برای خرید یک لپ‌تاپ سنگین وزن با کانفیگ متوسط صرف کرد.
ضمن اینکه اگر قصد خرید ارزان‌ترین نمونه موجود در بازار لپ‌تاپ را داشته باشید هم باید حداقل بالای یک میلیون تومان هزینه کنید و یک لپ‌تاپ سنگین با کانفیگ (قابلیت‌های فنی پایین) خریداری کنید.
این درحالی است که با پرداخت مبلغی حدود 600 تا 800 هزار تومان می‌توان تبلتی خریداری کرد که اکثر نیاز‌های روزمره کاربر را رفع کند.
فعالان بازار افزودند اگرچه خریداران هنگام خرید به دلیل قیمت پایین این دستگاه‌ها کمی مردد هستند، اما ارائه خدمات پس از فروش توسط شرکت‌های مطرح برای این دستگاه‌ها مایه دلگرمی آنها است و همین موضوع کمک بسیار زیادی به رشد بازار تبلت‌های ارزان قیمت کرده است.

دیدگاه شما