اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

5. آذر 1401 - 9:27   |   کد مطلب: 36262
ماشین کشت حوضچه ای به همت بخش خصوصی در استان ساخته و رونمایی شد؛
افزایش بهره وری در زمین های شیب دار با ماشین کشت حوضچه ای
رئیس اداره مکانیزه و فناوری های کشاورزی اظهار کرد ماشین کشت حوضچه ای به همت بخش خصوصی در استان همدان ساخته و از آن رونمایی شد .

به گزارش صبح الوند، مهدی جهانگیری گفت :در اراضی شیب دار ایده آل است ، کشت عمود بر شیب انجام شود .که روان آب و فرسایش آبی خاک کاهش یابد و رطوبت در مزرعه بیشتر ذخیره شود .

اما در این موضوع چالش هایی وجود دارد 1)برخی از اراضی دارای عرض کم و طول زیاد هستند که انجام عملیات عمود بر شیب در این اراضی مانور ماشین آلات بسیار سخت و زمان بر است همچنین تردد ماشین های کشاورزی در مزرعه افزایش یافته که باعث تخریب خاک می شود .

2)برخی از مزارع دارای شیب در جهت های مختلف هستند و نمیتوان عمود بر شیب کار را شروع و به پایان رساند .

3)در ایران ماشین های مناسب کار در اراضی شیب دار بسیار کم است و کار با ماشین های موجود بسیار مشکل و کنترل آنها در جهت عمود بر شیب سخت است .

در همین راستا ماشین کشت حوضچه ای به همت بخش خصوصی در استان ساخته و رونمایی شد .

وی افزود؛ با استفاده از این ماشین کشت در اراضی شیب دار انجام میشود اما در هر شیار پشته هایی به ارتفاع 7 سانتی متر در فواصل یک متری ایجاد می شود در این حالت تمام سطح مزرعه با حوضچه هایی با عرض 10 سانتی متر و ارتفاع 7 سانتی متر و طول یک متر پوشیده می شود که روان آب ناشی از بارندگی را به تله می اندازد و آب فرصت کافی برای نفوذ در دل خاک را دارد و رطوبت در سطح مزرعه بصورت یک نواخت توزیع می شود و راحت تر در دسترس گیاه قرار می گیرد در نهایت بهره وری در اراضی شیب دار افزایش یافته و ریسک تولید کاهش خواهد یافت . جهانگیری گفت به تعداد 30528 دستگاه تراکتور وتعداد 111249 دستگاه انواع ادوات کشاورزی در ناوگان ماشین های کشاورزی استان فعال است .
 

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان