اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

17. اسفند 1399 - 11:50   |   کد مطلب: 34794
کتاب «واژه نامه همدانی» سندیتی بر گفتار و گویش همدانی، کاری از هادی گروسین به عنوان بیست و سومین اثر دانشنامه استان همدان از سوی حوزه هنری به چاپ رسید.
سندیت گفتاری و گویشی شهرستان همدان در کتاب «واژه نامه همدانی»

به گزارش صبح الوند،  معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه کتاب «واژه نامه همدانی» فرهنگ واژه ها و اصطلاحاتی به گویش همدانی است گفت: این کتاب پس از سال ها با افزوده‌ها، اصطلاحات و مدخل‌های جدید به همت گروه دانش نامه همدان به زیور طبع آراسته و منتشر شده است.

تیمور آقامحمدی کتاب «واژه نامه همدانی» را دارای ۶۷۸ صفحه و چهار فصل اعلام کرد و افزود: فصل نخست به کلیاتی نظیر ویژگی ‌های دستوری گویش همدانی، افعال، مصدرها و اصوات اختصاص دارد و در فصل دوم، واژگان همدانی به ترتیب الفبایی درج شده است.

وی فصل سوم را گزیدۀ امثال و اصطلاحات و فصل چهارم را داستان‌های مثل‌گونه بیان داشت و گفت: نویسنده کتاب با ۵۶ سال تحقیق میدانی و گردآوری تک تک واژه ها، ضرب المثل ها، اصطلاحات و کنایات، یادگار نیم قرن عشق و شوریدگی به فرهنگ زادگاهش همدان را در کتاب «واژه نامه همدانی» به چاپ رسانده است.

دبیر دانش نامه همدان با اشاره به اینکه واژگان و مدخل‌های گردآوری شده در کتاب حاضر، در گسترۀ شهرستان همدان کاربرد دارند و از این منظر، یک منبع کاربردی به شمار می‌آید تصریح کرد: واژه ها و گویش ها، شناسنامه ای تاریخی از سرگذشت هر قومی است که شناخت آن را به همراه دارد، شناختی که افروختن چراغ عبرت از افق های دور و نزدیک است.

آقامحمدی با بیان اینکه هنوز در زبان فارسی، شناخت نامه و فرهنگی جامع که دارای همه ویژگی های تاریخی و فرهنگی تمام مناطق ایران باشد وجود ندارد اظهار داشت: از خصوصیات دانش نامه های مناطق مهم  فرهنگی ایران همچون «همدان»، گردآوری و نگهداشت عناصر و موراد این فرهنگ جامع است.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان