اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

1. آذر 1399 - 11:48   |   کد مطلب: 34312
کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» با معرفی نشریات استان، از زمان چاپ نخستین روزنامۀ همدان تا امروز ، به عنوان بیست دومین اثر دانشنامه استان همدان چاپ شد.

به گزارش صبح الوند، مصطفی قهرمانی، مسئول واحد آموزش و پژوهش حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه در این کتاب هر یک از نشریاتی که در همدان مجوز گرفته‌ یا در همدان انتشار یافته، معرفی کرده است، گفت: روزنامۀ «عدل مظفری» نخستین نشریۀ استان بود و در سال ۱۳۲۴ه‍.ق. در عصر مشروطه چاپ و منتشر می ‌‌شد که نویسنده کوشیده است با استفاده از اسناد، تاریخ اخذ مجوز و انتشار، نشریات را ذکر کند.

مصطفی قهرمانی ارشد کتاب را دارای سه فصل دانست و تصریح کرد: فصل نخست کتاب به پیشینه‌ی نشریات کشور و استان و همچنین نقش مطبوعات محلی در توسعۀ جامعه اختصاص دارد. فصل دوم نیز به تاریخ چاپ همدان به عنوان زمینه‌ ساز گسترش نشریات پرداخته است. فصل سوم در سه بخش، نشریات استان همدان را در سه بازۀ زمانی قاجار و مشروطه، پهلوی، انقلاب اسلامی معرفی کرده است.

وی بابیان اینکه مجموع نشریات معرفی‌شده در کتاب  ۲۴۸ عنوان است که به تفکیک، ۱۶ نشریه به دورۀ قاجار، ۵۱ نشریه به عصر پهلوی و ۱۸۱ نشریه به دورۀ انقلاب اسلامی تعلق دارد افزود: نویسنده در پایان کتاب، سالشمار و رویدادهای مطبوعات استان همدان را فراهم کرده است و سپس بخشی را به نمایه‌ی ادواری نشریات اختصاص داده است و  تصاویر برخی نشریات نیز از عصر مشروطه تا امروز در پایان کتاب ضمیمه شده است.

کتاب «تاریخ مطبوعات استان همدان» نوشته  مجید فروتن در ۱۱۰۰ نسخه و در ۲۶۰ صفحه از مجموعه دانشنامه استان همدان به همت حوزه هنری این استان به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/د

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان