اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

12. آذر 1398 - 8:30   |   کد مطلب: 32106
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه آمارهای مرگ ناشی از آنفلوانزا در استان‌های مختلف به هیچ وجه مورد تأیید نیست، گفت: مرجع اعلام آمار شیوع و مرگ آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت است.

به گزارش صبح الوند، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با راه آرمان؛ اظهار داشت: آمارهای مرگ ناشی از آنفلوانزا در استانهای مختلف به هیچوجه مورد تایید نیست و مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی نباید چنین آماری را اعلام کنند، مرجع اعلام آمار شیوع و مرگ آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت است که بعد از آزمایش موارد مشکوک و تایید نوع ویروس آنفلوانزا در افراد بیمار یا فوت شده اعلام می شود.

وی گفت: مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت آمار موارد قطعی ابتلا به آنفلوانزا و مرگ ناشی از این بیماری را به صورت هفتگی جمع بندی و اعلام می کند، آخرین آمار مربوط به هفته پیش با ۱۵ فوتی است. همه استانها درگیر هستند و بیشترین موارد آن در تهران با پنج مورد، مازندران با چهار مورد و آذربایجان شرقی با چهار مورد بوده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری آنفلوانزا امسال حدود سه هفته زودتر از سالهای گذشته در کشور شیوع یافت. هر سال این بیماری در آبان شایع می شود اما امسال از اوایل مهر شاهد شیوع این بیماری در ایران و اغلب کشورهای دنیا بودیم و اکنون نیز در اوج شیوع و همه گیری آن قرار داریم و این همه گیری حداقل تا سه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

گویا عنوان کرد: تا پایان هفته گذشته ۹ هزار بیمار تنفسی در بیمارستانهای کشور بستری شدند که از این تعداد به طور قطعی ۳۴۲ نفر مبتلا به آنفلوانزا بودند که تحت درمان قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: نوع آنفلوانزایی که امسال در کشور شایع است، آنفلوانزای، (اچ 1، ان 1) (H1N1)، (اچ 3، ان 2) (H3N2) است که البته حدود ۹۰ درصد موارد از سوش (نوع) ویروس «اچ 1 ان 1» گزارش شده که نوع شدیدتر این بیماری است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه تشخیص بیماری آنفلوانزا توسط افراد عادی ممکن نیست، اذعان داشت: نمی توان هر سرماخوردگی یا بیماری تنفسی را به آنفلوانزا نسبت داد. تشخیص قطعی بیماری فقط با انجام آزمایش امکانپذیر است.

گویا بیان داشت: بیماری آنفلوانزا همچنان مسیر رشد و افزایش نسبی را طی می کند و زمان اوج این بیماری تمام نشده است.

وی در مورد تامین داروی درمان آنفلوانزا نیز گفت: داروی تامیفلو که برای درمان این بیماری کاربرد دارد به میزان کافی در کشور وجود دارد و به هیچ وجه کمبود نداریم اما این دارو، در همه جای دنیا یک داروی بیمارستانی است و در داروخانه ها به طور مستقیم توزیع نمی شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما