اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

25. تير 1398 - 0:18   |   کد مطلب: 31312
نظر به این که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در گذشته موافقت خود را برای صدور پروانه ساخت پروژه کمیته امداد امام خمینی (ره) به شهرداری همدان اعلام کرده، ساخت و ساز در حریم عمارت تاریخی نورمهال، بلامانع است.
ماجرای ساخت و ساز در حریم عمارت نورمهال همدان چیست؟

به گزارش صبح الوند، عمارت نورمهال، بنایی تاریخی در 2 طبقه و با سقفی شیروانی است که در سال 85 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا در ابتدای حکومت پهلوی ساخته شده و در جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازان آمریکایی بوده است. اما جدا از قدمت و ارزش تاریخی این ساختمان آنچه نام نورمهال را در سال‌های اخیر بر سر زبان‌ها انداخته و به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل کرده صدور پروانه ساخت برای یک پروژه‌ متعلق به کمیته امداد امام خمینی (ره) در حریم این اثر تاریخی است.

پروانه ساخت این پروژه در ابتدای دهه 90 توسط شهرداری همدان و با موافقت اداره کل میراث فرهنگی استان صادر شده است. در سال گذشته نیز پیمانکار این پروژه برای چند روز اقدام به گودبرداری در حریم عمارت نورمهال کرد، اما با اعتراض فعالان میراث فرهنگی و هنرمندان مطرح همدانی و درج اخبار و گزارش‌هایی مرتبط در رسانه‌های استان عملیات ساخت و ساز این پروژه متوقف شد.

در حالی که گفته می‌شد کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان با دریافت زمین معوض پروژه خود را از حریم نورمهال به مکان دیگری انتقال می‌دهد، چند روز پیش مجدداً ماشین‌های سنگین پیمانکار در محل احداث پروژه در حریم نورمهال حاضر شدند و شروع به گودبرداری کردند؛ اتفاقی که باز هم با واکنش فعالان میراث فرهنگی، رسانه‌های استان و برخی مسئولان شهری و استانی مواجه و بار دیگر جلوی این اقدام گرفته شد.

شورا با ساخت و ساز در حریم نورمهال مخالف است

یکی از مسئولانی که بلافاصله به این اقدام پیمانکار کمیته امداد واکنش نشان داد رضوان سلماسی عضو شورای اسلامی شهر همدان و رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا بود.

وی در نطق پیش از دستور جلسه صحن شورا در تاریخ 19 تیرماه با بیان این که عمارت نورمهال به عنوان یکی از بناهای واجد ارزش و معرف هویت و تاریخ شهر همدان جایگاه ویژه‌ای دارد اظهار داشت: از مدیران شهری و مسئولان استانی انتظار می‌رفت که توجه بیشتری به اتفاقاتی که در حاشیه این بنا می‌افتد داشته باشند.

سلماسی با بیان اینکه با ساخت و ساز در حریم بنای نورمهال مخالف هستیم گفت: سال گذشته در صحن شورا، جلسه‌ای در این زمینه برگزار و با توجه به اهمیت و تاریخی بودن عمارت نورمهال، از برج‌سازی و ساخت و ساز در این عرصه تا تعیین تکلیف نهایی جلوگیری شد.

وی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز از پیشنهاد‌های ارائه شده برای حل این مشکل استقبال کرد.

سلماسی عنوان کرد: به عنوان یکی از اعضای شورا معتقدم  جلسه‌ای با حضور مدیران ارشد استانی، شهری و متولیان این امر در کوتاه‌ترین زمان ممکن برگزار و در این مورد چاره اندیشی شود.

وی تصریح کرد: در غیر این صورت در چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها در راستای احداث مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

سلماسی تاکید کرد: اگرچه از لحاظ قانونی ساخت بنا در جوار عمارت نورمهال توسط کمیته امداد امام(ره) قانونی است اما انتظار داریم با همکاری و تعامل سازمان‌های مرتبط از ساخت و ساز در این محوطه جلوگیری شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به این اماکن تصریح کرد: البته کمیته امداد و پیمانکار پروژه با شهرداری تعامل و همکاری داشتند و فعلاً  کار پروژه را متوقف کردند.

میراث فرهنگی باید پاسخگو باشد

اما شهردار همدان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان، در رابطه با آخرین وضعیت پروژه کمیته امام در حریم عمارت تاریخی نورمهال با بیان این که پرونده ساخت و ساز در حریم عمارت نورمهال یک سال است که مطرح شده اظهار داشت: قبل از مدیریت بنده در شهرداری،  مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) درخواست پروانه ساخت و ساز در مکان فعلی را در مجاورت بنای نورمهال کرده که موضوع در کمیسیون ماده 5 شهرداری بررسی شده است.

عباس صوفی افزود: پس از کسب نظر میراث فرهنگی توسط کمیسون و موافقت میراث فرهنگی با ارسال نامه‌ای مکتوب، شهرداری پروانه ساخت پروژه را صادر می‌کند.

صوفی عنوان کرد: اما با توجه به اعتراضات فعالان میراث فرهنگی و جمعی از هنرمندان و رسانه‌ها این پروژه در بدو کار در سال گذشته متوقف می‌شود.

وی با اشاره به این که شهرداری برای توقف این پروژه رأساً اقدام کرد گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) با مجوز اقدام به ساخت و ساز در مجاورت بنای نورمهال کرده بود و ممانعت ما باعث شد تا از شهرداری در دادگستری شکایت کند.

صوفی تصریح کرد: پس از این اتفاقات میراث فرهنگی قول بررسی مجدد نقشه‌ پروژه را داد و با درج برخی تغییرات در نقشه از جمله کاهش ارتفاع پروژه، موافقت پیمانکار را نیز برای تغییرات جلب کرد.

وی با اشاره به این که سازمان میراث فرهنگی کتبا اعلام کرده که ساخت این پروژه بلامانع است عنوان کرد: اگر قرار است میراث فرهنگی با ساخت پروژه مخالفت کند تا شهرداری مانع ساخت و ساز پیمانکار شود باید این موضوع را کتباً به ما اعلام کنند.

شهردار همدان با اشاره به این که از میراث فرهنگی تقاضا داریم که هر چه زودتر در این مورد تعیین تکلیف کند تاکید کرد: از آنجا که میراث فرهنگی قبلا مجوز ساخت و ساز را به پیمانکار داده و اگر مجوز را باطل کند باید خسارت بدهد رسماً اعلام نظر نمی‌کند.

صوفی با اشاره به این که به عنوان یک شهروند و علاقمند به بناهای تاریخی و فرهنگی شخصاً با ساخت و ساز در حریم نورمهال مخالف هستم عنوان کرد: با این حال به عنوان شهردار باید بر اساس قانون عمل کنم و چون کمیته امداد برای ساخت و ساز مجوز دارد قانوناً نمی‌توانیم مانع آنها بشویم.

وی تصریح کرد: با اینحال جلوی ساخت و ساز پروژه را تا الان گرفته‌ایم اما در کل صدور مجوز ساخت در حریم میراث فرهنگی برعهده سازمان میراث فرهنگی است و در این رابطه متولیان این سازمان باید پاسخگو باشند و تعیین تکلیف کنند.

ساخت و ساز آسیبی به نورمهال نمی‌زند

اما مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز روز گذشته در گفت وگویی کوتاه در ارتباط با ساخت و ساز کمیته امداد امام خمینی ( ره) در حریم عمارت نورمهال اظهار داشت: برای پروژه کمیته امداد در تپه تاریخی نورمهال در سال 91 و 92 از میراث فرهنگی استعلام شد و با پیش‌بینی ضوابط، پروانه متناسب با آن از سوی شهرداری صادر شد.

علی مالمیر با بیان اینکه در تپه نورمهال طبق همان پروانه ساخت و ساز صورت می‌گیرد گفت: ساخت و ساز در آن مکان صدمه‌ای به بنا نمی‌زند، هرچند بهتر بود برای حفظ یکپارچگی منظر شهری، این پروژه در این مکان احداث نمی‌شد./ تسنیم 

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان