اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

18. خرداد 1398 - 8:19   |   کد مطلب: 31106
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: برنامه مدیریت زیست بومی تالاب آق گل ملایر با حضور مسئولان ۲ استان همدان و مرکزی تدوین می شود.

به گزارش صبح الوند، عادل عربی با بیان این خبر افزود: در این راستا کارگاهی با حضور مدیرکل دفتر اکوسیستم تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولان آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، میراث فرهنگی، فرمانداری‌های واقع در حاشیه تالاب، سازمان مدیریت ۲ استان مرکزی و همدان برای احیای تالاب آق گل ملایر روز دوشنبه 20 خرداد ماه در محل هتل کتیبه همدان برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: در این کارگاه با حضور کارشناسان هر ۲ استان معضلات و چالش‌های پیش روی تالاب بررسی شده تا به نتیجه‌ای دراز مدت برای مناسب شدن شرایط این تالاب دست یابیم.

عربی ادامه داد: همچنین در این نشست هر یک از دستگاه‌ها موانع و مشکلات پیش روی وظایف و تکالیف محول شدن به آنها را عنوان کرده و برای رفع آنها چاره جویی شده تا در نهایت با نظر اعضا، برنامه مدیریت زیست بومی تالاب آق گل تدوین می شود.

وی گفت: سپس این برنامه در شورای برنامه ریزی و توسعه هر ۲ استان بررسی و مفاد آن برای اجرا تصویب می شود که در ادامه دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب آق گل برای پیگیری مصوبات راه اندازی می‌شود.

وی یادآوری کرد: پیش از آغاز فصل بهار تالاب آق گل در حال آبگیری بود که بارش های فروردین ماه به آبگیری تالاب سرعت بخشید.

وی اظهار کرد: اقدام های لازم از جمله اقدام های فیزیکی برای پیشگیری از زیر آب رفتن اراضی حاشیه تالاب صورت گرفت با این وجود میزان آب موجود در این تالاب بیش از ۱۰۰ درصد است.

عربی گفت: وسعت تالاب ۸۳۰ هکتار است که با توجه به افزایش سطح آب به بالاترین سطح ممکن، آب از برخی منفذها به اراضی حاشیه تالاب نفوذ کرده و منجر به زیر آب رفتن آنها شده است.

وی یادآوری کرد: وضعیت تالاب از نظر حضور گونه های آبزی و کنار آبزی مناسب نبود اما با آبگیری آن شاهد حضور ۱۵ گونه جانوری از جمله فلامینگو، پلیکان، لک لک سیاه و سفید، کاکایی، پرستوی دریایی و خروس کولی هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما