اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

13. شهريور 1397 - 11:35   |   کد مطلب: 29810
رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه دشت "کبودرآهنگ" استان همدان دچار فرونشست شده است، گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که 3 شهرستان این استان در معرض بیشترین خطر طبیعی چون زلزله، زمین لغزش و خشکسالی و سیل قرار دارد

به گزارش صبح الوند به نقل از ایسنا، دکتر راضیه لک در نشست با مسوولان استان همدان با اشاره به مطالعات گسترده‌ این سازمان در زمینه بررسی انواع مخاطرات زمین‌شناختی در همدان، اظهار کرد: این سازمان از سال‌ها پیش نسبت به وقوع پدیده فرونشست در دشت کبودرآهنگ همدان هشدار داده بود .

لک با اشاره به جاذبه‌های گرشگردی همدان و ثبت ژئوپارک پیشنهادی "اکباتان" از سوی سازمان زمین‌شناسی، یادآور شد: چندی پیش برنامه آموزش مفاهیم ژئوپارک برای اعضای سازمان نظام مهندسی همدان برگزار شد که با توجه به پتانسیل‌های زمین گردشگردی در استان از جمله "غار علیصدر"، "قله الوند" و "توده‌های آذرین آن" و "گنج‌نامه" با توده گرانیت خاص ضروری است که این بخش را در همدان بیش از گذشته فعال کنیم .

رییس سازمان زمین‌شناسی از تلاش این سازمان برای ثبت "ژئوپارک اکباتان همدان" در سطح ملی و سپس بین‌المللی خبر داد و گفت: این سازمان مسوول ثبت ژئوپارک‌ها در کشور است و چون برنامه علوم زمین و یونسکو نیز به عهده این سازمان است، بعد از ثبت ملی ژئوپارک اکباتان می‌توانیم نسبت به ثبت جهانی آن نیز اقدام کنیم تا استان از مزایای اقتصادی گسترده آن و توسعه اشتغال‌زایی و جذب توریسم برخوردار شود .

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که همدان رتبه‌های اول تولید "میکا" و سوم  "فلدسپات" در کشور را در اختیار دارد، افزود: نقشه راه علوم زمین و معدن همدان توسط این سازمان تهیه شده و وضعیت استان در همه بخش‌ها به خوبی و کامل، مقایسه و بررسی شده است .

بر اساس اعلام سازمان زمین‌شناسی، وی خاطرنشان کرد: مخاطرات زمین‌شناختی استان از جمله زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، خشکسالی و سیل نیز به تفکیک شهرستان‌ها مطالعه شده که بر همین اساس شهرستان‌های ملایر، همدان و فامنین در معرض بیشترین خطر در استان قرار دارند .

به گزارش ایسنا، استان همدان دارای ذخایر معدنی از جمله "سیلیس"، "فلدسپات" و خاک‌های صنعتی، سرب و روی، آهن، مواد نسوز و طلا است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان