اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

12. شهريور 1397 - 20:46   |   کد مطلب: 29807
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی:
۹۵درصد ماشین آلات کشاورزی داخلی است
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی با تشریح اقدامات ایران در حوزه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: هم اکنون 70 درصد غلات، مکانیزه کشت و 95 درصد غلات و80درصد برنج مکانیزه برداشت می‌شود

به گزارش صبح الوند به نقل از ایسنا، کامبیز عباسی دوشنبه  12 شهریور در یازدهمین کنگره ملی مهندسی مکانیک بیو سیستم و مکانیزاسیون ایران با بیان اینکه مکانیزاسیون به معنای کاربرد ماشین در فرآیند تولید محصولات کشاورزی است اظهار کرد:کشاورزی در کشور ما وابسته به اقلیم است.
وی با بیان اینکه ما در بخش کشاورزی به دنبال افزایش پایداری محصولات هستیم افزود:دانشجویان و محققان باید تحقیقات خود را به مزارع بیاورند تا گره از کار دولت باز شود.
عباسی با بیان اینکه رکورد زنی در حوزه تولید مهم نیست چراکه پایداری تولیدات و حفظ آب و خاک در اولویت اول قرار دارد ادامه داد:باید در طرح های ارائه شده به سمت پیش برویم که تقاضای آب کاهش یابد.
وی اضافه کرد: سطحی معادل 13.5 میلیون هکتار از اراضی کشور؛ به صورت مکانیزه خاک ورزی می شوند و به طور میانگین 75 تا 85 درصد اراضی کشور به صورت مکانیزه کاشت می شود و در حوزه غلات که 8.2 میلیون هکتار از اراضی کشور را تشکیل می دهد بیش از  95 درصد به صورت مکانیزه برداشت می شود.
عباسی گفت: البته در برخی حوزه ها نیاز است که مکانیزاسیون افزایش یابد مانند مکانیزاسیون باغبانی کشور و مکانیزاسیون در حوزه گیاهان دارویی اما در محصولات عمده و اساسی مثل غلات و محصولات صنعتی مکانیزاسیون فراتر از 85 تا 95 درصد انجام می گیرد همچنین یکی از دلایل موفقیت ما در حوزه تولید گندم طی سالهای اخیر این است که بیش از  70 تا 75 درصد کشت گندم به صورت مکانیزه انجام شد .
 وی با بیان اینکه در یک بازه زمانی کمتر از5 سال؛ بیش از  12 هزار دستگاه بذرکار  وارد عرصه تولید غلات شد و بیش از  6 هزار دستگاه کمباین برنج وارد اراضی شالیزاری کشور گردید عنوان کرد: مفهوم این امر آن است که حضور و نفوذ ماشین در عرصه تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته و در محصولات مختلف زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی پروری روند نفوذ متفاوت است.
عباسی توسعه کشت نشا کاری به جای کاشتن بذر،کاشت اقلام زود رس،توسعه گلخانه ها و حفظ بقایای گیاهی را از سیاست های وزارت کشاورزی برای کاهش مصرف آب برشمرد و گفت:تکنیک های سم پاشی نیاز به بازنگری دارد.
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی از عملکرد بخش صنعتی انتقاد کرد و گفت:ماشین آلات کشاورزی در منشور صنعت قرار ندارند بنابراین کارت سوخت به آنها تعلق نمی گیرد و همچنین در سراسر کشور جایگاه سوختی برای آنها تعبیه نشده است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان