اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

17. آبان 1400 - 9:49   |   کد مطلب: 29338
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان:
25 درصد گیاهان دارویی همدان در حال انقراض است
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه در مراتع استان همدان 315 گونه گیاهان دارویی و مرتعی شناسایی شده است، گفت: براساس گزارش مرکز تحقیقات 25 درصد این گیاهان در حال انقراض است.
 گیاهان دارویی همدان

به گزارش صبح الوند، عیسی بختیاری، با تأکید براینکه امسال به دلیل بارشهای بهاره وضعیت مراتع بهبود یافته است،گفت: در سالجاری مجوز برداشت 30 تن کنگر از مراتع استان صادر شده است.

 

وی بیان کرد: کنگر در مناطق آیش محصولات کشاورزی رشد می‌کند و جزو گیاهان برداشت مجازمحدود است که امسال با توجه به بارندگی‌ها مطلوب بهاره رشد کنگر در سطح مراتع خوب بوده است.

 

وی با بیان اینکه درحال حاضر بوته کنی در مراتع استان وجود ندارد، اظهارکرد: در گذشته بوته‌های گون و افرا برای تأمین سوخت روستاییان و عشایر برداشت می‌شد اما با توجه به ایجاد انرژی خورشیدی و تأمین سوخت در مناطق جنگلی بوته‌کنی نداریم.

 

بختیاری تصریح کرد: گیاهان خوراکی و دارویی در بهار در حد مصرف خانوار و بازار از مراتع برداشت می‌شود که اگر به صورت اصولی برداشت صورت بگیرد مشکلی برای گیاهان نخواهد داشت.

 

وی با اشاره به اینکه برخی گونه‌های گیاهان دارویی و مرتعی ممنوعیت برداشت دارند، یادآور شد: گونه‌های غده‌ای مانند موسیر و شیرین بیان مرتعی ممنوعیت برداشت دارند.

 

بختیاری با تأکید براینکه برداشت موسیر و کتیرا درقالب قرارداد صورت می‌گیرد، افزود: به منظورکاهش فشار برمراتع امسال 50 هکتار موسیر در شهرستانهای بهار، اسدآباد و سولان به صورت زراعی کشت شده است

 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه سال گذشته برداشت کتیرا از مراتع استان ممنوع بود، اظهارکرد: برداشت کتیرا از 15 تیرماه آغاز می‌شود که مشروط براینکه کمیته فنی منابع طبیعی مجوز برداشت صادر کند، انجام خواهد گرفت.

 

وی با تأکید براینکه منابع طبیعی از کشت زراعی گیاهان دارویی حمایت می‌کند، ادامه داد: منابع طبیعی آمادگی دارد گیاهانی مثل آویشن که در بین مردم مصرف بالایی دارند را از طریق واگذاری زمین به متقاضایان در جهت توسعه کشت آن مشارکت وهمکاری کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان