اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

13. آذر 1396 - 14:45   |   کد مطلب: 27619
یک کارشناس حوزه نفت و انرژی گفت: با توجه به این افزایش سقف بودجه ای که دولت در نظر گرفته امکان اینکه با این 50 دلار قیمت نفت در بودجه سال 97 بتوانند کارخودشان را انجام دهند، مقدار با تردید و اغراق میتواند همراه باشد.
قیمت نفت در بودجه سال 97 با تردید همراه است

به گزارش صبح الوند، مدتی است که شاهد افزایش قیمت نفت در بازار جهانی هستیم، جهت مطلع شدن از دلایل این افزایش و تاثیرات آن بر اقتصاد ایران مصاحبه ای با  محمد علی صادقی،  کارشناس انرژی صورت گرفت .

 

محمد علی صادقی، کارشناس حوزه نفت و انرژی در گفتگو با صبح الوند، با اشاره به افزایش قیمت نفت به بیان دلایل این افزایش پرداخت و گفت: یک بخش از دلایل افزایش قیمت نفت خام  خود به خود به خاطر تقاضای بازاراست و  بخش دیگر هم به خاطر ریسک بازار است، ریسکی که  هم اکنون در تحولات سیاسی منطقه  است.

 

*امکان تغییرات عمده در قیمت نفت وجود دارد

وی با بیان اینکه به دلیل تحولات سیاسی منطقه قیمت نفت همچنان ملتهب و امکان تغییرات عمده وجود دارد افزود:  مگر آن آرامشی که در  سطح سیاسی و منطقه می خواهیم جست و جو کنیم حداقل در  شش ماهه اول سال میلادی داشته باشیم.

 

*افزایش قیمت نفت به نفع ایران نیست

وی با اذعان بر اینکه افزایش قیمت نفت به نفع ما نیست گفت: هیچ موقع بحران به نفع کسی نیست ما ابتدا افزایش قیمت را میبینیم و دیدمان مثبت است اما در عوض آن هزینه حمل ونقل بالا میرود و ریسک های دیگر را باید بپذیریم ، یعنی از یک جا درآمد کسب می کنیم و در عوض چندین برابر باید هزینه کنیم.

 

*قیمت نفت در بودجه سال 97 با تردید و اغراق همراه است

صادقی در ادامه با اشاره به اینکه قیمت نفت در بودجه سال 97 پنجاه دلار در نظر گرفته شده است گفت: این 50 دلار کف قیمت است،  بخاطر اینکه خود دولت با پیش بینی هایی که میکنند بر این اعتقاد است که شاید قیمت در آن صورت افزایش پیدا نکند و بتوانیم یک بودجه  باثباتی را پیش بینی بکنند.

 

وی ادامه داد:  متاسفانه با توجه به  تحولات و افزایش قیمت که  هم اکنون در بازار جهانی نفت است قیمت نفت به  بالای 60 دلار  رقم میخورد و احتمال رسیدن ان به  80 دلار  هم  هست.

 

این کارشناس حوزه انرژی افزود: اگراین افزایش اتفاق بیفتد ،خود به خود اینها مجبور میشوند یا اوراق مشارکت بفروشند یا از صندوق ذخیره برداشت کنند تا  به نوعی بتوانند جبران کنند.

 

و ی تصریح کرد: با  توجه به این افزایش سقف بودجه ای که دولت در نظر گرفته امکان  اینکه با این 50 دلار، با دلار 4 هزار تومان بتوانند کارخودشان را انجام دهند و یا بخشی از آن را از مالیات جمع کنند یک مقدار با تردید و اغراق میتواند همراه باشد.

 

*با کشورهایی که زیر نظر آمریکا نیستند تبادلات مالی داشته باشیم

صادقی  در ادامه با اشاره به اظهارات ترامپ در خصوص منابع نفتی ایران گفت: آمریکا تمام منابع ایران را رصد میکند تا بتواند آسیب پذیری اقتصادی ایران را بیشتر کنند .

 

وی اظهار کرد: ایران بازارهای خاص خودش را دارد می تواند با کشورهایی که در اختیار آمریکا نیستند معاملات را داشته باشد اما امکان دارد فقط در انتقال منابع مالی برای ما مشکل ایجاد کنند.

 

این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: به نظر بنده اگر مدیریت منابع مالی قوی داشته باشیم آن هم قابل اجرا است وآن سختی و مشکلات را به دنبال نخواهد داشت.

 

وی ادامه داد: باید به همان میزان که کشورهای خارجی جنس  داند به ما می فروشند به همان مقدار منابع مالی که نفت و فراورده  های نفتی است بفروشیم اما متاسفانه ما منابع را جمع میکنیم دلار  که شد به جای خرید های اصلی صرف خرید اجناس غیراستراتژیک می نماییم.

 

صادقی ادامه داد: چرا نمی آییم خریدار را موظف کنیم تا با بانک هایی که در داخل کشور و یا کشورهای همچون هند و.. که مشکلی با ایران ندارند انتقالات را انجام دهند، گرچه یک مقداری هزینه بر است ولی قابل انتقال است.

 

*با وجود برداشت بدون بازگشت از صندوق توسعه ملی دیگر نام ان صندوق نیست

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه با اشاره به متکی بودن ایران به درآمدهای نفتی گفت: ما یک کشور جهان سومی هستیم کشوری که تنها عامل عمده صادرات ما نفت و فراورده های نفتی و گازی است و بخاطراینکه این منابع را در اختیار دارند  در توسعه از این منابع استفاده می کنند و همچون کشورهای صنعتی از منابع دیگری که غیروابسته به آن مواد اولیه  باشد استفاده نمی کنند.

 

وی با انتقاد از برداشت هایی که از صندوق توسعه ملی میشود گفت: این صندوق همزمان با کشور ما در نروژ هم  اتفاق افتاده الان در  نروژ حدود یک تریلیون دلار ذخیره سازی شده در ایران حدود  50 میلیارد که اقای روحانی  امسال گفته از این استفاده خواهیم کرد.

 

صادقی اظهار کرد: این دیگر صندوق نیست حتی با بهره کم باید پولهای ان برگشت داده شود نه اینکه هزینه و سوخت بشود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان