اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

10. آذر 1396 - 19:07   |   کد مطلب: 27577
جمعی از هنرمندان برجسته کشور از جمله «پرویز پرستویی»، «هانیه توسلی»، «مهتاب کرامتی» با توجه به آثار کشف شده تاریخی در میدان امام همدان، از مسئولان خواستند این آثار در قالب یک سایت موزه حفظ شود.
"سایت-موزه" در میدان تاریخی امام خمینی(ره) همدان ایجاد شود

به گزارش صبح الوند، بعد از انتشار اخبار مربوط به لزوم ادامه کاوش در محوطه تاریخی میدان امام(ره) و ضرورت ایجاد سایت-موزه در این مکان از سوی رسانه‌ای‌ها و علاقه‌مندان به آثار تاریخی، هنرمندان همدانی و فعالان مدنی نیز دست به کار شدند و در نامه‌ای سرگشاده درخواست حفاظت از محوطه باستانی میدان امام (ره) را عنوان کردند.

در این نامه آمده است؛ «تجربه نشان داده ملتی که حرمت گذشتگان را حفظ نکند، نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی برای آیندگان ترسیم کند. حفاظت از میراث ملموس و ناملموس پیشینیان، تاکید بر هویت تاریخی ملت‌هاست ولی متاسفانه ما به این اصل کم‌توجه بوده‌ایم. برخی از شهروندان، میراث هویتی ملموس را به‌سان عتیقه می‌بینند و به ارزش‌های معنوی آن توجهی ندارند. اما دوستداران تاریخ و فرهنگ و مدیران دولتی می‌توانند در پاسداری از این میراث دوشادوش هم موفق عمل کنند.

روزهای گذشته در پی کاوش‌های «میدان امام(ره)» شهر همدان آثار سفالی و سنگی باارزشی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمد که حکایت‌گر اهمیت این کهن شهر است و نشان می‌دهد این شهر قدیمی، ادامه‌دهنده تمدن‌های مهمی در منطقه بوده‌، تمدن‌هایی که هر یک در دوره‌هایی از تاریخ، جایگاه ویژه‌ای داشته اند.

بی‌گمان محوطه باستانی هگمتانه، آثار تاریخی خیابان سنگ شیر، تابوت‌ کشف شده در کوچه جراحان و دیگر یافته‌های باستانی، نشان از پیشینه‌ ذغنی تاریخی در مرکز شهر دارد و آثار کشف شده از میدان مرکزی همدان نیز کم‌ارزش‌تر از آثار پیش‌یافته نیست.

اگر بخواهیم از نظر جایگاه و پایگاه تاریخی و فرهنگی به این یافته و سرمایه مهم ننگریم، می‌توانیم به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و یک جاذبه کم‌نظیر گردشگری به آن نگاه ویژه‌ای داشته‌باشیم و باور کنیم که یکی از مولفه‌های گردشگرپذیری شهرهای تاریخی، توجه به میراث فرهنگی منطقه است.

پیشنهاد ما به عنوان امضاکنندگان بیانیه این است که آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت ـ موزه حفظ شود و با عایق‌کاری اطراف آن، با یک پوشش شیشه‌ای در معرض بازدید عموم قرار گیرد تا گردشگران با نمونه‌ای از شیوه زندگی دوره‌های مختلف در این شهر تاریخی آشنا شوند. همچنین در ادامه‌ سنگفرش کردن و پیاده‌راه‌سازی، حفاری کمتری صورت بگیرد و از حفاری عمیق خودداری شود تا این میراث با دخل و تصرف کمتری برای آیندگان باقی بماند.

تصمیم عجولانه مسئولان در چنین اتفاقاتی نتیجه زیان‌باری را در پی داشته و اگر مسئولان از چنین ظرفیتی برای توسعه گردشگری در شهر غفلت کنند، آماج سرزنش آیندگان قرار خواهند گرفت. ما از مدیران می‌خواهیم از تجربه کشورهای دیگر در ساخت سایت موزه‌های شهری، استفاده کنند. به خواست و مطالبه شهروندان احترام بگذارند و این فرصت طلایی را از دست ندهند.»

این نامه را بهرام افشاری، مجید برزگر، بهرام بهرامیان، پرویز پرستویی، ناصر پلنگی، هانیه توسلی، بهرام توکلی، امین جعفری، احمدرضا درویش، امیرشهاب رضویان، حسین زندی، مهرداد زاهدیان، فرزاد سپهر، مهتاب کرامتی، رابعه مدنی، محمد نصرتی، مهرداد نصرتی، علیرضا بهرامی، مسعود جعفری جوزانی، جلیل اکبری صحت، عبدالله باکیده و حسن گوهر امضا کرده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان