اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

14. اسفند 1399 - 11:34   |   کد مطلب: 21090

به گزارش صبح الوند به نقل از آفتاب یزد، متخصصان در یک مطالعه جدید مدعی شده اند که احساس درد می تواند مُسری و واگیردار باشد.

در این بررسی روی موش های آزمایشگاهی چندین سری آزمایش انجام گرفت که اگرچه این آزمایش ها دردناک نبودند اما موش ها به گونه ای واکنش نشان می دادند که به نظر می رسید از ناحیه پا دچار سوختگی شده اند. به گفته متخصصان آمریکایی، موش ها در واقع این حساسیت بالا را از موش های دیگری که خودشان در ابتدا این درد را تجربه کرده بودند، گرفتند. هر دو گروه موش ها در یک فضا قرار داشتند که تقریبا ۱.۵ متر از همدیگر دور بودند اما نمی توانستند همدیگر را ببینند. محققان معتقدند موش هایی که آزمایش های دردناک نداشتند در واقع این حس درد را از طریق بو کردن به دست آورده بودند. به گفته محققان آمریکایی در صورتی که این ادعا تایید شود می توان در مورد برخی بیماری های عجیب همچون داشتن حس درد بدون هیچ دلیل منطقیِ پزشکی، توضیحات بیشتری ارائه کرد.

"آندری ریابینین" محقق ارشد این مطالعه گفت: برای اولین بار نشان دادیم فرد برای داشتن حس درد نیاز ندارد دچار صدمه یا التهاب شود. درد به راحتی و به دلیل سرنخ ها (علامت ها)ی اجتماعی به وجود می آید. در این بررسی موش ها به سه گروه تقسیم شدند؛ یک گروه در دوران ترک مواد الکلی یا مخدر و دو گروه دیگر موش های سالم بودند.

همچنین موش های یکی از گروه های سالم با موش های گروه اول هم اتاق بودند و گروه دیگر نیز در اتاقی جداگانه قرار گرفتند. به گزارش روزنامه دیلی میل، این تیم تحقیقاتی با انجام تعدادی از آزمایشات دریافتند که در موش ها "بو کردن" آشکارترین وسیله در انتقال احساس درد به موش هایی است که آسیب فیزیکی ندیده اند.

انتهای پیام/.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان